Το ΟΠΑ κοντά στους… μελλοντικούς φοιτητές

Για 15η χρονιά διοργάνωσε φέτος το ΟΠΑ την μεγάλη εκδήλωση ενημέρωσης και επαγγελματικού προσανατολισμού των μαθητών και μαθητριών των Λυκείων της χώρας για τις δυνατότητες που έχουν στην διάρκεια των σπουδών τους και τα επιστημονικά αντικείμενα που μπορούν να επιλέξουν. Από το 2021, η εκδήλωση αυτή πραγματοποιείται διαδικτυακά καθώς στόχος μας είναι η ενημέρωση να φτάσει σε κάθε σχολείο σε όλη την Ελλάδα.

Φέτος, η διαδικτυακή ενημερωτική εκδήλωση για τις σπουδές στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 28 Μαρτίου και την παρακολούθησαν σχολεία από την μια άκρη στην άλλη άκρη της Ελλάδας π.χ. από το Γενικό Ενιαίο Λύκειο της Ορεστιάδας, του Διδυμοτείχου, του Σκουτάριου Σερρών και τις Λυκειακές Τάξεις του Νικηφόρου Δράμας ως το Γενικό Ενιαίο Λύκειο της Κω, του Μούδρου Λήμνου, της Ιθάκης και του Κρουσώνα Ηρακλείου Κρήτης.

Συγκεκριμένα, το ΟΠΑ «υποδέχτηκε» διαδικτυακά 250 σχολεία από όλη την Ελλάδα ενώ ο αριθμός των συμμετεχόντων μαθητών και καθηγητών της Γ΄ Λυκείου και γονέων άγγιξε τους 7.000.

Η εκδήλωση άνοιξε με χαιρετισμό από τον Αντιπρύτανη Ακαδημαϊκών Υποθέσεων και Προσωπικού Καθηγητή Βασίλη Βασδέκη. Στη συνέχεια ακολούθησε η παρουσίαση των 8 Τμημάτων του ΟΠΑ από τα μέλη διδακτικού προσωπικού που τα εκπροσωπούν και συγκεκριμένα την κυρία Καραντινού και τους κ.κ. Βαρθαλίτη, Μπλαβούκο, Παπαϊωάννου, Βρεχόπουλο, Δουκάκη, Ντζούφρα και Δεδούλη. Σημαντική συμβολή στη φετινή εκδήλωση είχε η παρουσία των φοιτητών από όλα τα Τμήματα του ΟΠΑ, οι οποίοι μετέφεραν στους μαθητές τη δική τους εμπειρία από τις σπουδές τους. Επίσης, μοιράστηκαν τις δράσεις στις οποίες συμμετέχουν στο Πανεπιστήμιο, τις εμπειρίες τους από τη συμμετοχή τους στο πρόγραμμα Erasmus ενώ απάντησαν σε όσα ερωτήματα είχαν οι ίδιοι όταν ήταν μαθητές της Γ’ Λυκείου και θα ήθελαν να τα γνωρίζουν πριν από τη συμπλήρωση του μηχανογραφικού δελτίου. Τέλος, η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με την παρουσίαση από το Γραφείο Διασύνδεσης και τον κ. Κούκη των προοπτικών απασχόλησης μετά την ολοκλήρωση των σπουδών.

«Εκ μέρους των Πρυτανικών Αρχών, θα ήθελα να ευχαριστήσω ειλικρινά για τη συμβολή και την άψογη συνεργασία των εκπροσώπων μελών ΔΕΠ των Τμημάτων του ΟΠΑ αλλά και των φοιτητών και φοιτητριών μας στην επιτυχημένη εκδήλωση ενημέρωσης για τους μαθητές Γ' Λυκείου από όλη την Ελλάδα» δήλωσε μετά την ολοκλήρωση της ημερίδας, ο Αντιπρύτανης Καθηγητής κ. Βασίλης Βασδέκης. «Η εκδήλωση αυτή τιμά την πανεπιστημιακή μας κοινότητα και η ποιότητά της αποτελεί σημείο αναφοράς των αξιών που πρεσβεύουμε ως το κορυφαίο και πρωτοπόρο Πανεπιστημιακό Ίδρυμα της χώρας στις επιστήμες που θεραπεύουμε» ανέφερε.

Διακόσια πενήντα σχολεία και 7000 μαθητές και μαθήτριες μετείχαν στη διαδικτυακή ημερίδα του ΟΠΑ για τις σπουδές και τα επιστημονικά αντικείμενα που θα επιλέξουν

Από την πλευρά των φοιτητών – εκπροσώπων των Τμημάτων, όλοι δήλωσαν ότι είναι ενθουσιασμένοι που μοιράστηκαν την εμπειρία τους από το ΟΠΑ με τους υποψήφιους φοιτητές. «Ως φοιτήτρια τετάρτου έτους με πάθος για το μάρκετινγκ, είμαι ενθουσιασμένη που μοιράστηκα τις εμπειρίες και τις γνώσεις μου με υποψήφιους φοιτητές» δήλωσε σχετικά η φοιτήτρια του Τμήματος Μάρκετινγκ και Επικοινωνίας Λυδία Τοπτσιάν. «Ελπίζω όσα είπα να ενέπνευσαν τους μαθητές που μας παρακολούθησαν να εξετάσουν το μάρκετινγκ και να τους έδειξαν πως μπορεί να τους βοηθήσει να επιτύχουν τους επαγγελματικούς τους στόχους» κατέληξε.

Τέλος, για άλλη μια χρονιά, η ανταπόκριση των σχολείων και τα σχόλια των μαθητών που παρακολούθησαν την εκδήλωση ήταν ιδιαίτερα συγκινητικά. Χαρακτηριστικά το 43ο Γενικό Λύκειο της Αθήνας όσο και το Γενικό Λύκειο της Νέας Περάμου δήλωσαν ότι έμειναν ιδιαιτέρως ενθουσιασμένοι από την εκδήλωση καθώς και από την ευκαιρία που δόθηκε στους μαθητές τους προκειμένου να λάβουν τόσο εμπεριστατωμένη ενημέρωση για τις σπουδές στο ΟΠΑ. Τις ευχαριστίες τους εξέφρασαν και οι εκπαιδευτικοί των μαθητών και μαθητριών που συμμετείχαν στην εκδήλωση. Συγκεκριμένα, Η εκπαιδευτικός των εκπαιδευτηρίων «Η Ελληνική Παιδεία» κυρία Άννα Λεμπιδάκη δήλωσε: «Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω εκ μέρους των μαθητών του σχολείου μας για την πολύ κατατοπιστική χθεσινή παρουσίαση των Τμημάτων του ΟΠΑ. Τα παιδιά οφελήθηκαν πολλαπλά, έλυσαν απορίες τους και επαναπροσδιόρισαν τους στόχους τους!»

Η εκδήλωση είναι διαθέσιμη στο Youtube κανάλι του ΟΠΑ (youtube.com/@aueb1920).