Μαθητές «οικονομολόγοι» από τον «Ερμή» του ΟΠΑ

Επτά νέοι και νέες ξεχώρισαν φέτος και κέρδισαν τις πρώτες θέσεις στον διαγωνισμό Οικονομικών γνώσεων «Ερμής» που διοργάνωσε για τέταρτη φορά το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών (ΟΠΑ) απευθυνόμενο σε μαθητές και μαθήτριες της Γ Λυκείου.

Την πρώτη χρονιά που διεξήχθη ο  διαγωνισμός, το 2020, οδήγησε σε δυο εντυπωσιακά συμπεράσματα: από τη μια πλευρά κατέγραψε το μεγάλο ενδιαφέρον που έδειξαν οι νέοι για καινούργια εκπαιδευτικά προγράμματα αλλά και διαγωνισμούς που τους φέρνουν σε επαφή με την επόμενη εκπαιδευτική βαθμίδα των πανεπιστημίων και από την άλλη πλευρά, «φώτισε» τα μεγάλα ποσοστά μαθητών και μαθητριών που δεν είχαν βασικές οικονομικές γνώσεις. Κάτι άλλωστε που απέδειξε την ανάγκη αντίστοιχων επιστημονικών διαγωνισμών αλλά και υποστήριξης της εκπαιδευτικής διαδικασίας στα σχολεία στο θέμα των Οικονομικών. Ωστόσο, τα ποσοστά των νέων που δεν κατέχουν βασικούς οικονομικούς όρους φαίνεται ότι τα τελευταία χρόνια μειώνεται.

Η τελετή βράβευσης των διακριθέντων του 4ου Μαθητικού Διαγωνισμού στα Οικονομικά «Ερμής»  έγινε στην  αίθουσα τελετών «Ελ. Βενιζέλος» του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών την Κυριακή 24 Σεπτεμβρίου 2023. Ο διαγωνισμός καθιερώθηκε με αφορμή τον εορτασμό των 100 ετών από την ίδρυση του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΟΠΑ) και διοργανώνεται σε συνεργασία με την Ένωση Οικονομολόγων Εκπαιδευτικών Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και το Οικονομικό Επιμελητήριο Ελλάδος.

Στη λαμπρή γιορτή που ακολούθησε την επιλογή των πρώτων του διαγωνισμού, απεύθυναν χαιρετισμό ο Πρύτανης του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών Καθηγητής Δημήτρης Μπουραντώνης, ο Πρόεδρος της Οργανωτικής Επιτροπής του Διαγωνισμού, Καθηγητής Απόστολος Φιλιππόπουλος, ο Αντιπρόεδρος της Επιτροπής, Ομότιμος Καθηγητής Νικόλαος Χριστοδουλάκης, ο Αν. Καθηγητής κ. Εμμανουήλ Κρητικός Μέλος της Επιτροπής και η Πρόεδρος της Ένωσης Οικονομολόγων Εκπαιδευτικών Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης κυρία Χαρά Ξάνθη.

Στη συνέχεια έγινε η απονομή των Βραβείων που συνοδεύονταν από  χρηματικό έπαινο στους 7 πρώτους επιτυχόντες και δόθηκαν Τιμητικοί Έπαινοι στους 84 συμμετέχοντες μαθητές της Τελικής Φάσης του Διαγωνισμού. Αξίζει να σημειωθεί ότι στον φετινό Διαγωνισμό υπήρξαν περισσότερες από 900 συμμετοχές. Η Α’ Φάση πραγματοποιήθηκε στις 18 Μαρτίου 2023 κι έγινε με εξ αποστάσεως μεθόδους. Η Β’ και τελική Φάση πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 29 Απριλίου 2023, δια ζώσης, στο κεντρικό κτίριο του ΟΠΑ (Πατησίων 76) και συμμετείχαν 84 μαθητές και μαθήτριες που είχαν διακριθεί στην Α΄ Φάση του Διαγωνισμού.

Τι λένε οι δύο πρώτοι του διαγωνισμού

«Είχα την ευκαιρία να συμμετάσχω στον διαγωνισμό ‘Ερμής’ του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών, ο οποίος είναι ανοιχτός σε όλους τους μαθητές της 3ης Λυκείου. Ήταν ένας πολύ καλός τρόπος να δοκιμάσω και να επεκτείνω τις γνώσεις μου στα οικονομικά. Η οργάνωση από το Πανεπιστήμιο ήταν εξαιρετική. Ευελπιστώ ότι ο διαγωνισμός θα προωθήσει ακόμη περισσότερο την οικονομική επιστήμη στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση, όπως η εποχή το απαιτεί»

Κίμων Θεοδώρου, Πρότυπο Γενικό Λύκειο Αναβρύτων

«Δήλωσα διστακτικά συμμετοχή στον διαγωνισμό τελευταία στιγμή, μια απόφαση που δεν μετανιώνω. Ήταν μια φοβερή εμπειρία αφού βγήκα για λίγο από την ρουτίνα των πανελληνίων και βρέθηκα σε ακαδημαϊκό περιβάλλον με συνομήλικους αποκτώντας οικονομικές γνώσεις και το μικρόβιο της εξερεύνησης μιας πολύ ενδιαφέρουσας επιστήμης. Εκ μέρους όλων μας ευχαριστούμε την οργανωτική επιτροπή και προτείνω σε κάθε μαθητή να συμμετάσχει στον επόμενο διαγωνισμό».

Στυλιανή Πανοπούλου, Ημερήσιο Γενικό Λύκειο Δερβενίου

Ο μαθητικός Διαγωνισμός «ΕΡΜΗΣ» έχει καθιερωθεί ως ετήσιος θεσμός άμιλλας οικονομικών γνώσεων ανάμεσα στους μαθητές της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης στην Ελληνική Επικράτεια. Με τον τρόπο αυτόν ενισχύεται ένα πεδίο που είναι ιδιαίτερα σημαντικό για την κοινωνία και την οικονομία της χώρας μας και επιπλέον δημιουργούνται κίνητρα στη νέα γενιά να αποκτήσει καλύτερη πληροφόρηση και γνώσεις για τις σύγχρονες οικονομικές εξελίξεις.

Όπως είπε χαρακτηριστικά μετά ο κ. Μπουραντώνης στην ομιλία του στο τέλος της εκδήλωσης: «Είναι πολύ ενθαρρυντικό και στέλνει ελπιδοφόρα μηνύματα το  γεγονός ότι 900 νέα παιδιά πήραν μέρος στο Διαγωνισμό και εκδήλωσαν το ενδιαφέρον τους στο πεδίο των Οικονομικών. Το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών με τις δράσεις και τις πρωτοβουλίες του έχει δημιουργήσει έντονο ενδιαφέρον στους νέους για να διερευνήσουν πεδία γνώσης εκτός των μαθημάτων που παραδοσιακά διδάσκονται στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Θερμά συγχαρητήρια αξίζουν σε όλους τους συμμετέχοντες, αλλά και στην Οργανωτική Επιτροπή του Διαγωνισμού ‘Ερμής’ για την άρτια και αποτελεσματική διοργάνωση».

Ο Καθηγητής Απόστολος Φιλιππόπουλος, Προέδρος της Οργανωτικής Επιτροπής του Διαγωνισμού, πρόσθεσε ότι «ο διαγωνισμός έχει τρεις τουλάχιστον στόχους. Πρώτον, να συμβάλει στην αναβάθμιση ενός πεδίου και μαθήματος που, ενώ είναι καθοριστικής σημασίας για την πρόοδο του τόπου μας, παραμένει συστηματικά υποβαθμισμένος στη Μέση Εκπαίδευση. Δεύτερον, να ενημερώσει τους σημερινούς μαθητές, και μελλοντικούς φοιτητές, για τα σύγχρονα οικονομικά προβλήματα αλλά και τα αναλυτικά εργαλεία που χρησιμοποιεί η οικονομική επιστήμη. Τρίτον, να φέρει σε επαφή την ακαδημαϊκή κοινότητα με τους καθηγητές Οικονομικών στη Μέση Εκπαίδευση, μια συνεργασία που ωφελεί την Παιδεία στη χώρα μας».

«Εφέτος, στο 4ο διαγωνισμό, στην τελική φάση διαγωνίσθηκαν 84 μαθητές. Αξιοσημείωτο είναι ότι οι 40 από τους 84 ξεκινούν σήμερα σαν πρωτοετείς φοιτητές στο ΟΠΑ. Συνεχίζουμε με τον 5ο διαγωνισμό στη νέα σχολική και ακαδημαϊκή χρονιά» κατέληξε με ενθουσιασμό ο κ. Φιλιππόπουλος.