Περιγραφή: Περιγραφή: homepage-logo-166x40

U.S. News Global Universities Subject Ranking

Η U.S. News κατατάσσει τα κορυφαία Πανεπιστήμια σε 22 επιστημονικά πεδία, χρησιμοποιώντας διαφορετικά κριτήρια και βάρη κριτηρίων σε κάθε επιστημονικό πεδίο. Τα κριτήρια αξιολόγησης για τα επιστημονικά πεδία της U.S. News είναι:

·         Ακαδημαϊκή έρευνα ερωτηματολογίων (Global research reputation): Στοιχεία από έρευνα ακαδημαϊκών για τα κορυφαία Πανεπιστήμια σε ερευνητικό επίπεδο από όλο τον κόσμο.

·         Ακαδημαϊκή έρευνα ερωτηματολογίων (Regional research reputation): Στοιχεία από έρευνα ακαδημαϊκών για τα κορυφαία Πανεπιστήμια σε ερευνητικό επίπεδο ανά γεωγραφική περιοχή.

·         Δημοσιεύσεις (Publications): O αριθμός των ερευνητικών δημοσιεύσεων των Πανεπιστημίων.

·         Απήχηση ετεροαναφορών (Normalized citation impact): Ο συνολικός αριθμός των ετεροαναφορών ανά δημοσίευση.

·         Αριθμός ετεροαναφορών (Total citations): O συνολικός αριθμός ετεροαναφορών των δημοσιεύσεων του Πανεπιστημίου.

·         Δημοσιεύσεις με τις περισσότερες ετεροαναφορές (Number of publications that are among the 10 percent most cited): Ο αριθμός των δημοσιεύσεων, που βρίσκονται στο 10% των κορυφαίων δημοσιεύσεων στον κόσμο, με τις περισσότερες ετεροαναφορές στο πεδίο που ειδικεύονται.

·         Ποσοστό δημοσιεύσεων με τις περισσότερες ετεροαναφορές (Percentage of total publications that are among the 10 percent most cited): Το ποσοστό των δημοσιεύσεων του Πανεπιστημίου, που βρίσκονται στο 10% των κορυφαίων δημοσιεύσεων στον κόσμο, με τις περισσότερες ετεροαναφορές στο πεδίο που ειδικεύονται.

·         Διεθνείς συνεργασίες (International collaboration): Η αναλογία των δημοσιεύσεων με διεθνή συνεργασία του Πανεπιστημίου προς το σύνολο των δημοσιεύσεων με διεθνή συνεργασίας των Πανεπιστημίων της ίδιας χώρας.

·         Βιβλία (Books): Αριθμός επιστημονικών βιβλίων, με έμφαση στα πεδία των κοινωνικών επιστημών, των τεχνών και των ανθρωπιστικών επιστήμων.

·         Συνέδρια (Conferences): Τα ακαδημαϊκά συνέδρια είναι ένας σημαντικός χώρος για την ακαδημαϊκή διάδραση, ιδιαίτερα σε κλάδους που συνδέονται με τη Μηχανική και την Επιστήμη των Υπολογιστών.

Τα δεδομένα των παραπάνω κριτηρίων συγκεντρώνονται από την βάση Web of Science για την τελευταία 5ετία.

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την διεθνή λίστα κατάταξης U.S. News Global Universities Subject Ranking, πατήστε εδώ.