Υψηλή προτίμηση και φέτος στο ΟΠΑ

Του Καθηγητή
ΒΑΣΙΛΗ ΒΑΣΔΕΚΗ,
Αντιπρύτανη Ακαδημαϊκών Υποθέσεων και Προσωπικού του ΟΠΑ

Οι οικονομικές σπουδές αποτελούν ένα επιστημονικό αντικείμενο το οποίο εκτός της διεπιστημονικής τους σύνδεσης σχεδόν με όλα τα επαγγέλματα που έχουν σήμερα στην επιλογή τους οι νέοι και οι νέες της χώρας μας, ταυτόχρονα δίνουν ένα εξαιρετικά ενδιαφέρον, χρήσιμο και επαγγελματικά εξασφαλισμένο μορφωτικό «κεφάλαιο». Κάτι που  άλλωστε επιβεβαιώθηκε και μετά τα αποτελέσματα των φετινών πανελλαδικών εξετάσεων, στην «αυλαία» των οποίων, το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών (ΟΠΑ) ήρθε για μια ακόμη φορά πρώτο στις προτιμήσεις των νέων ανεβάζοντας τις βάσεις εισαγωγής στα προγράμματα του και συγκεντρώνοντας για μια ακόμη χρονιά μια νέα γενιά μελλοντικών επιστημόνων με πολύ υψηλές βαθμολογίες εισόδου.

Όπως άλλωστε δείχνουν σταθερά οι έρευνες των τελευταίων (πολλών) ετών, τα ποσοστά απασχόλησης σε όλα τα Τμήματα του ΟΠΑ παρουσιάζουν ιδιαίτερα υψηλά ποσοστά, με την μεγάλη πλειοψηφία των αποφοίτων του (87%) να απασχολούνται σε καθεστώς πλήρους απασχόλησης. Επίσης, οι ίδιες έρευνες δείχνουν πως η συντριπτική πλειονότητα των αποφοίτων του ΟΠΑ παραμένουν στην Ελλάδα (σε ποσοστό 91,6%) για να στηρίξουν τις πολιτικές καινοτομίας και ανάπτυξης της οικονομίας της.

Έτσι και φέτος, η ανακοίνωση των βάσεων εισαγωγής στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση για τους υποψήφιους φοιτητές/-τριες που έλαβαν μέρος στις πανελλήνιες εξετάσεις, επιβεβαίωσε τα παραπάνω δείχνοντας για άλλη μία χρονιά τα Τμήματα του ΟΠΑ να συνεχίζουν την ανοδική τους πορεία και φέρνοντας το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών  σταθερά πρώτο στην προτίμηση των υποψηφίων στα επιστημονικά πεδία που αυτό θεραπεύει.

Συγκεκριμένα, για τη φετινή χρονιά, σημειώνεται άνοδος των βάσεων σε όλα τα Τμήματα του ΟΠΑ τα οποία συνεχίζουν να είναι από τα πιο δημοφιλή στο 4ο επιστημονικό πεδίο. Πιο συγκεκριμένα:

·         Το Τμήμα Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας συνιστά την κορυφαία επιλογή στο 4ο επιστημονικό πεδίο και στις προτιμήσεις των επιτυχόντων (1η προτίμηση από το 100% των επιτυχόντων).

·         Τα Τμήματα Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων και Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής κατατάσσονται στην 1η θέση μεταξύ των αντίστοιχων Τμημάτων άλλων ΑΕΙ.

·         Τα Τμήματα Οικονομικής Επιστήμης και Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών καταλαμβάνουν τις 2 πρώτες θέσεις σε σχέση με τα αντίστοιχα Τμήματα οικονομικών σπουδών άλλων ΑΕΙ.

·         Το Τμήμα Πληροφορικής αποτελεί το 3ο πιο υψηλόβαθμο Τμήμα μεταξύ 12 αντίστοιχων Τμημάτων.

·         Τα Τμήματα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας και Στατιστικής, που δεν αντιστοιχίζονται με άλλα Τμήματα, παρουσιάζουν εντυπωσιακή αύξηση στη βάση εισαγωγής τους, διατηρώντας ανοδική πορεία.

Φέτος ειδικά, στο 4ο επιστημονικό πεδίο (Οικονομίας και πληροφορικής) οι υποψήφιοι των πανελλαδικών εξετάσεων σημείωσαν επίσης θεαματική άνοδο και ήταν  περίπου 1.500 περισσότεροι από την περυσινή χρονιά.  Ωστόσο οι επιδόσεις στα μαθήματα ήταν εκείνες που είχαν  έχουν τον πρώτο λόγο στην κίνηση των βάσεων εισαγωγής. Στον πίνακα απεικονίζονται οι βάσεις εισαγωγής στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών σε σύγκριση με τις περσινές.

Επιστροφή στο ΤΕΥΧΟΣ 49ο – ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ 2023