Στήριξη από το ΟΠΑ στους πληγέντες της Θεσσαλίας

Συγκεντρώθηκαν είδη ένδυσης/υπόδησης, χαρτικά είδη, είδη  προσωπικής υγιεινής, είδη καθαρισμού, αλλά και 17 υπολογιστές από τα μέλη της ακαδημαϊκής κοινότητας του ΟΠΑ

Τη βαθιά λύπη της κοινότητας του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών για την απώλεια των συνανθρώπων μας και τη συμπαράστασή της προς τους πληγέντες, εξ αιτίας των πρωτοφανών καιρικών και πλημμυρικών φαινομένων στη Θεσσαλία, εξέφρασε και έμπρακτα πρόσφατα η Σύγκλητος του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών, μετά από σειρά σχετικών αποφάσεωνπου πήραν τα μέλη της.

Συγκεκριμένα, η Σύγκλητος του ΟΠΑ αποφάσισε:

• Τη συγκέντρωση ηλεκτρονικού εξοπλισμού, ο οποίος θα προωθηθεί στο Υπουργείο Παιδείας Θρησκευμάτων και Αθλητισμού, προκειμένου να τον διανείμει σε εκπαιδευτικές μονάδες της Θεσσαλίας.
  • Τη συγκέντρωση ειδών ρουχισμού και προσωπικής υγιεινής, τα οποία θα προωθηθούν αρμοδίως, προκειμένου να διατεθούν στου πληγέντες.
  • Να συστήσει στους Προέδρους των Ακαδημαϊκών Τμημάτων να παράσχουν, κατά την τρέχουσα εξεταστική περίοδο και μετά από συνεννόηση με τους διδάσκοντες, κάθε δυνατή διευκόλυνση προς τους και τις φοιτητές και φοιτήτριες του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών που κατάγονται από τις πληγείσες περιοχές.
  • Να συστήσει στις Υπηρεσίες του Πανεπιστημίου την παροχή συνδρομής προς όλα τα πληγέντα μέλη της κοινότητάς του (μέλη διδακτικού, διοικητικού προσωπικού, φοιτητές και φοιτήτριες) για την ικανοποίηση αναγκών τους που προέκυψαν από τα πλημμυρικά φαινόμενα.

Τα πρώτα αποτελέσματα

Έτσι, τη Δευτέρα 18 Σεπτεμβρίου 2023 ολοκληρώθηκε το μέρος των δράσεων του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΟΠΑ) προς τους συνανθρώπους μας που επλήγησαν από τις πλημμύρες, μέσω της αποστολής βασικών ειδών πρώτης ανάγκης. Συγκεκριμένα, συγκεντρώθηκαν είδη ένδυσης/υπόδησης, χαρτικά είδη, είδη προσωπικής υγιεινής, είδη καθαρισμού, αλλά και 17 υπολογιστές από τα μέλη της ακαδημαϊκής κοινότητας του ΟΠΑ.

Όπως δήλωσε σχετικά ο Αντιπρύτανης Οικονομικού Προγραμματισμού και Υποδομών Καθηγητής Κωνσταντίνος Δράκος, υπεύθυνος για το Πρόγραμμα Κοινωνικής Ευθύνης και Προσφοράς του Πανεπιστημίου: «Το ΟΠΑ, με βαθύ αίσθημα ευθύνης απέναντι στους συνανθρώπους μας που δοκιμάστηκαν από τη σφοδρή κακοκαιρία και τα πλημμυρικά φαινόμενα στην ευρύτερη περιοχή της Θεσσαλίας, καλλιεργεί κλίμα ευαισθητοποίησης και αρωγής μέσω της αποστολής ηλεκτρονικού εξοπλισμού και συλλογής ειδών πρώτης ανάγκης. Ολόκληρη η ακαδημαϊκή κοινότητα, κατέβαλε προσπάθειες για τη συνδρομή των πληγέντων και μερίμνησε για την ταχεία παράδοση των αγαθών που συγκεντρώθηκαν» κατέληξε ο κ. Δράκος.