Με το βλέμμα στην αγορά εργασίας του αύριο

Πρόγραμμα εταιρικής υπευθυνότητας της Τράπεζας Πειραιώς με στόχο τη σύνδεση της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης με την αγορά εργασίας

Με το βλέμμα στην αγορά εργασίας του αύριο | Project Future - 8ος ΚΥΚΛΟΣ

Νέες εκπαιδεύσεις και συνεργασίες περιλαμβάνει σε κάθε κύκλο του το Project Future, το πρόγραμμα εταιρικής υπευθυνότητας που υλοποιεί η Τράπεζα Πειραιώς με στόχο τη σύνδεση της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης με την αγορά εργασίας. Το πρόγραμμα, το οποίο πραγματοποιείται σε συνεργασία με το ReGeneration και ολοκλήρωσε τον 8ο κύκλο του, έχει εμπλουτιστεί με νέους πυλώνες εκπαίδευσης και masterclasses που ανταποκρίνονται στις σύγχρονες απαιτήσεις της αγοράς και βελτιώνουν τις δεξιότητες των συμμετεχόντων.

Καλωσορίζοντας τους 191 νέους πτυχιούχους του 8ου κύκλου, ο Διευθύνων Σύμβουλος της Τράπεζας Πειραιώς Χρήστος Μεγάλου αναφέρθηκε στην επιτυχία του προγράμματος, όπως αποδεικνύεται από τη μεγάλη συμμετοχή που καταγράφεται σε κάθε κύκλο, την υψηλού επιπέδου εξειδικευμένη εκπαίδευση που παρέχεται και το μεγάλο ποσοστό απορρόφησης των αποφοίτων στην αγορά εργασίας.

«Ξεκινήσαμε το Project Future το 2018 σε συνεργασία με το ReGeneration, βλέποντας τότε με ανησυχία την τάση του brain drain και επιδιώκοντας να στηρίξουμε τους νέους στην προσπάθειά τους να εισέλθουν στην αγορά εργασίας και να παραμείνουν στη χώρα. Και στην παρούσα συγκυρία με την ελληνική οικονομία να περνά σε αναπτυξιακή τροχιά και με την προοπτική βελτίωσης της αγοράς εργασίας, το Project Future παραμένει σημαντικό καθώς δίνει στους νέους εξειδικευμένη εκπαίδευση υψηλής ποιότητας, η οποία είναι αναγκαία στη σύγχρονη οικονομία και συμβάλλει στη βιώσιμη ανάπτυξη» σημείωσε ο κ. Μεγάλου.

Μέχρι σήμερα, στους 7 κύκλους του Project Future:

• 3.848 νέες και νέοι εκπαιδεύτηκαν μέσω του Project Future και του ReGeneration, εξελίσσοντας τις επαγγελματικές τους δεξιότητες.
  • 1.370 εξ αυτών εξειδικεύτηκαν μέσω παρακολούθησης ενός εκ των 44 εκπαιδευτικών προγραμμάτων/Ακαδημιών του Project Future.
  • Από την έναρξη του προγράμματος, 2.021 απόφοιτοι των εκπαιδεύσεων του Project Future και του ReGeneration έχουν βρει μια θέση στην ελληνική αγορά εργασίας ενώ η διαδικασία των προσλήψεων είναι δυναμική και βρίσκεται σε εξέλιξη.
  • Πάνω από το 92% των νέων που εργάζονται μέσω του Project Future και του ReGeneration, ανανέωσαν τη σύμβασή τους πέραν του 6μήνου ή εξασφάλισαν εξαρχής μεγαλύτερης διάρκειας σύμβαση.

Στο φετινό 4day training, το πρώτο μέρος της εκπαίδευσης που αφορά soft & business skills και αλληλεπίδραση με στελέχη της αγοράς, εμπλουτίστηκε με τρία νέα masterclasses, που είχαν ως στόχο να εμπλουτίσουν τις δεξιότητες όλων των συμμετεχόντων:

• Digital Transformation (συνεργασία με την Code.Hub): δίνει τη δυνατότητα στους συμμετέχοντες να γνωρίσουν τον κύκλο των ενεργειών που χρειάζονται για να ολοκληρωθεί ο μετασχηματισμός μιας εταιρείας και παράλληλα να αποκτήσουν τις πρακτικές δεξιότητες σε λειτουργίες της επιχείρησης.
  • Financial Literacy (συνεργασία με το Ινστιτούτο Χρηματοοικονομικού Αλφαβητισμού): δίνει τη δυνατότητα στους συμμετέχοντες να παρακολουθήσουν βασικές αρχές χρηματοοικονομικών
  • Metaverse (συνεργασία με τον digital futurist Δημήτρη Δημητριάδη): με θέμα τη σύνδεση και συμμετοχή του κοινού μεταξύ φυσικού και του ψηφιακού κόσμου.

Το Project Future συνεχίζει επίσης τη στρατηγική συνεργασία με το LinkedIn Learning, δίνοντας την ευκαιρία σε όσες και όσους δηλώσουν συμμετοχή να αναπτύξουν τις δεξιότητές τους στους τομείς Business, Τεχνολογίας και Creative, μέσα από περισσότερα από 9.500 μαθήματα από ειδικούς.

Οι εξειδικευμένες εκπαιδεύσεις του 8ου κύκλου αφορούν τους τομείς:

• DIGITAL MARKETING & ECOMMERCE YOUNG PRACTITIONERS powered by EY
  • HUMAN RESOURCES MANAGEMENT ACADEMY powered by AUEB
  • CONSULTING ACADEMY powered by EY
  • DEVSECOPS ACADEMY powered by CODE.HUB
  • CORPORATE FINANCIAL OFFICER (REPORTING) powered by BCA

Μετά την ολοκλήρωση της εκπαίδευσης, τα βιογραφικά των συμμετεχόντων αναρτώνται στην πλατφόρμα του ReGeneration και παραμένουν διαθέσιμα στις 890 συνεργαζόμενες με το πρόγραμμα επιχειρήσεις για έναν χρόνο, με στόχο την απορρό-φησή τους σε θέση εργασίας, με τουλάχιστον εξάμηνη σύμβαση και ελάχιστο μισθό €800 μικτά. Πέραν του στρατηγικού συνεργάτη, ReGeneration, εκπαιδευτικοί συνεργάτες του Project Future είναι oι: Google, Facebook, LinkedIn learning, EY, Code.Hub, BCA, Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών, Ινστιτούτο Χρηματοοικονομικού Αλφαβητισμού, Δημήτρης Δημητριάδης, Εταιρία Ανωτάτων Στελεχών Επιχειρήσεων (ΕΑΣΕ), Πανεπιστήμιο Κρήτης και ΣΕΒ σύνδεσμος επιχειρήσεων και βιομηχανιών.

Επιστροφή στο ΤΕΥΧΟΣ 43ο – ΙΟΥΝΙΟΣ 2022