Πιστοποιήθηκαν ακόμη 4 μεταπτυχιακά προγράμματα του ΟΠΑ

Τέσσερα ακόμη Προγράμματα Μεταπτυχιακών Σπουδών (ΠΜΣ) του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών πιστοποιήθηκαν με επιτυχία, τα οποία και αφορούν ισάριθμα επιστημονικά αντικείμενα που οδηγούν σε σύγχρονες σπουδές με μεγάλη απορρόφηση από την αγορά εργασίας. Τα ΠΜΣ του ΟΠΑ που πιστοποιήθηκαν από την Εθνική Αρχή Ανώτατης Εκπαίδευσης (ΕΘΑΑΕ) της χώρας είναι:

• στις Διεθνείς Διαπραγματεύσεις
  • στη Δημόσια Πολιτική και Διοίκηση
  • στη Διοίκηση Υπηρεσιών και
  •   στη Διοικητική των Επιχειρήσεων με Διεθνή Προσανατολισμό

Όπως προέκυψε δε από τη σχετική εισήγηση της ΕΘΑΑΕ, τα προγράμματα αυτά συμμορφώνονται πλήρως με τις αρχές του Προτύπου Ποιότητάς της και τις Αρχές και Κατευθυντήριες Οδηγίες για τη Διασφάλιση Ποιότητας στον Ευρωπαϊκό Χώρο Ανώτατης Εκπαίδευσης. Η διάρκεια πιστοποίησης των προγραμμάτων αυτών ορίζεται στα πέντε έτη.

Από την πλευρά του ο Καθηγητής Βασίλης Βασδέκης, Αντιπρύτανης Ακαδημαϊκών Υποθέσεων και Προσωπικού, αναφερόμενος στις πιστοποιήσεις των τεσσάρων προγραμμάτων δήλωσε: «Το ΟΠΑ καλωσορίζει με μεγάλη ικανοποίηση το πόρισμα της πιστοποίησης της έγκριτης αρχής διασφάλισης ποιότητας στην ανώτατη εκπαίδευση. Πρόκειται για άλλη μια διάκριση του Πανεπιστημίου που έρχεται να επιβεβαιώσει το σημαντικό έργο που εκπονείται από όλη την ακαδημαϊκή κοινότητα και αντανακλά την υψηλή ποιότητα των προγραμμάτων μας διεθνώς. Άλλωστε, η υψηλή ζήτησή τους το επιβεβαιώνει, δεδομένου ότι ανταποκρίνονται και στις σύγχρονες ανάγκες της αγοράς εργασίας. Σύντομα θα ακολουθήσει η πιστοποίηση και των υπολοίπων μεταπτυχιακών προγραμμάτων» κατέληξε ο κ. Βασδέκης.

Επιστροφή στο ΤΕΥΧΟΣ 51ο – ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΣ 2024