Εκατοντάδες υλικά ανακυκλώθηκαν το 2022 από το ΟΠΑ

Τόσο ο εθελοντισμός όσο και η ανακύκλωση και η υποστήριξη των πολιτικών προστασίας του κλίματος αποτελούν πλέον κεντρική προτεραιότητα κυβερνήσεων, ακαδημαϊκών ιδρυμάτων, κοινωνικών φορέων, επιχειρήσεων σε παγκόσμιο επίπεδο.

Στο πλαίσιο αυτό και μέσω του προγράμματος της Κοινωνικής Ευθύνης και Προσφοράς του, το Οικονομικό Πανεπιστήμιο  Αθηνών (ΟΠΑ), υλοποιεί ένα φιλόδοξο πρόγραμμα ανακύκλωσης.

Παράλληλα το ΟΠΑ αναπτύσσει, με τη βοήθεια της τεχνολογίας, διαδικασίες που μειώνουν ακόμα περισσότερο το περιβαλλοντικό αποτύπωμά του, όπως αυτή της ηλεκτρονικής υπογραφής και του ηλεκτρονικού πρωτοκόλλου (Πάπυρος). Μεγάλες ποσότητες χαρτιού δεν χρειάζεται πλέον να χρησιμοποιούνται γιατί ολοκληρώνονται ηλεκτρονικά οι διαδικασίες πρωτοκόλλησης και ανταλλαγής ενημερωτικών εγγράφων.

Ήδη από το 2010 ολοκληρώθηκε η μετάβαση του συστήματος θέρμανσης του Πανεπιστημίου από πετρέλαιο σε φυσικό αέριο λόγω της χαμηλότερης έντασης διοξειδίου του άνθρακα (CO2). Επίσης, η αντικατάσταση των παλαιών λαμπτήρων με νέους χαμηλής ενεργειακής κατανάλωσης κατηγορίας Α σε όλα τα κτήρια του ΟΠΑ επέφερε μείωση κατά ποσοστό 82% στις  εκπομπές ρύπων που αποδίδονται στη χρήση τους.

Στόχος της Διοίκησης του ΟΠΑ είναι η εφαρμογή πράσινων οροφών σε κτίριά του, καθώς οι πράσινες οροφές συμβάλλουν στην  προσπάθεια δημιουργίας δροσιάς και οξυγόνου στις μεγαλουπόλεις  χωρίς να επιβαρύνουν ενεργειακά. Επιπλέον, προβλέπεται και η αντικατάσταση των παλαιών ενεργοβόρων κουφωμάτων. Τέλος, έχουν ενσωματωθεί οικολογικά κριτήρια στις αγορές εξοπλισμού, ώστε τα προμηθευόμενα είδη να συμβάλλουν στην προστασία του περιβάλλοντος, και η χρήση τους να μην προκαλεί καταστροφές στην φύση.

Για όλα αυτά τα παραπάνω, έχει συσταθεί  αρμόδια Επιτροπή Περιβαλλοντικής Πολιτικής  για τη σύνταξη Κώδικα  Περιβαλλοντικής Δεοντολογίας που θα  εφαρμόζεται από όλη την Κοινότητα.

Για το έτος 2022, το ΟΠΑ, σε συνεργασία με τον Δήμο Αθηναίων και με άλλους ιδιωτικούς φορείς εφάρμοσε διαδικασίες για τη συγκέντρωση και την καταγραφή υλικών προς ανακύκλωση, όπως: χαρτί, βιοαπόβλητα, γραφίτη, μελανοδοχεία κ.τ.λ.

Όπως δείχνουν τα καταγεγραμμένα στοιχεία, από το ΟΠΑ ανακυκλώθηκαν τα παρακάτω υλικά:

• 380 κιλά χαρτιού,
  • 13.060 βιοαπόβλητα,
  • 278 κασέτες γραφίτη,
  • 81 μελανοδοχεία,
  • 104 λαμπτήρες και
  • 48 μπαταρίες.

Οι υπεύθυνοι του προγράμματος δηλώνουν ότι «η  ανακύκλωση αποτελεί σημαντική δράση για την κοινωνία, καθώς με τη διάσωσή του ένα υλικό, που ενώ έχει χρησιμοποιηθεί και μοιάζει άχρηστο δεν έχει χάσει την αξία του, μπορεί ακόμα να αξιοποιηθεί με άλλη χρήση». «Έτσι» καταλήγουν «αντί να το απορρίψουμε στο περιβάλλον, το επιστρέφουμε στον οικονομικό κύκλο, επιτυγχάνοντας προστασία του περιβάλλοντος, εξοικονόμηση πρώτων υλών και ενέργειας».

Επιστροφή στο ΤΕΥΧΟΣ 50ο – ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΣ 2023