Εικόνα επαγγελματικής αποκατάστασης των αποφοίτων ΠΜΣ του ΟΠΑ

Του Καθηγητή ΒΑΣΙΛΗ ΒΑΣΔΕΚΗ,
Αντιπρύτανη Ακαδημαϊκών Υποθέσεων και Προσωπικού του ΟΠΑ

Το 75% των αποφοίτων του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών που επέλεξε να κάνει μεταπτυχιακές σπουδές βελτίωσε την θέση του στην αγορά εργασίας, ενώ η συντριπτική πλειοψηφία τους (88%) εργάστηκε άμεσα με πλήρη απασχόληση. Αυτά είναι μερικά από τα σημαντικότερα ευρήματα μεγάλης έρευνας που έγινε μεταξύ αποφοίτων του Ιδρύματος της περιόδου 2018-2022 με σκοπό τον προσδιορισμό της επαγγελματικής τους πορείας, της επίδρασης του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών (ΠΜΣ) που ακολούθησαν καθώς και του βαθμού ικανοποίησης από τις σπουδές τους.

Τα αποτελέσματα της έρευνας αυτής δε, αναδεικνύουν το επίπεδο  της ποιότητας σπουδών, της μεγάλης συνάφειας των αντικειμένων των προγραμμάτων με την αγορά εργασίας και της γρήγορης επαγγελματικής αποκατάστασης.

Η πρόσφατη έρευνα με επιστημονικό υπεύθυνο τον Καθηγητή Δημήτρη Καρλή, διεξήχθη μέσω σχετικής ηλεκτρονικής πλατφόρμας. Ο πληθυσμός της έρευνας ανήλθε σε 4.422 απόφοιτους. Συνολικά ελήφθησαν 1.990 πλήρως συμπληρωμένες απαντήσεις, οπότε το συνολικό ποσοστό ανταπόκρισης ανήλθε στην υψηλή τιμή 45%. Η γενική παρατήρηση είναι ότι οι απόφοιτοι των ετών 2019 και 2020 παρουσίασαν υψηλότερη ανταπόκριση στην έρευνα. Το 20% των απαντήσεων δόθηκε από αποφοίτους έως το 2018, το 40% από αποφοίτους του 2019 και 2020 και 20% από αποφοίτους του 2021 και 2022. Το 48% των απαντήσεων δόθηκε από άνδρες και το 52% από γυναίκες.

Ικανοποίηση από την εκπαίδευση: Το 75% των αποφοίτων συμφωνεί πως το μεταπτυχιακό πρόγραμμα που επέλεξε τον βοήθησε να βελτιώσει τη θέση του στην αγορά εργασίας, ενώ μόλις το 9% είχε αρνητική γνώμη για αυτό. Το ποσοστό συμφωνίας με την παραπάνω πρόταση είναι λίγο μεγαλύτερο για τους αποφοίτους των προγραμμάτων πλήρους φοίτησης (76%) σε σχέση με τους αποφοίτους μερικής φοίτησης (66%). Όσον αφορά στη συνάφεια της τωρινής θέσης εργασίας με το μεταπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών των αποφοίτων, το 56% συμφωνεί πως υπήρξε τουλάχιστον μεγάλη συνάφεια του προγράμματος που παρακολούθησε, ενώ μέτρια συνάφεια θεωρεί πως είχε το 24%. Το 73% δηλώνει ικανοποιημένο από το επίπεδο των μαθημάτων, ενώ μόλις το 11% δηλώνει μη ικανοποιημένο. Φαίνεται λοιπόν να υπάρχουν καλές ενδείξεις για την καταλληλότητα των  μαθημάτων συνολικά όλων των προγραμμάτων σπουδών σε σχέση με την αποστολή τους, λαμβάνοντας πάντοτε υπόψιν το εύρος των μεταπτυχιακών προγραμμάτων που προσφέρει το ΟΠΑ. Ανάλογο αποτέλεσμα εμφανίστηκε για την ικανοποίηση από τους διδάσκοντες. Το 77% δηλώνει ικανοποιημένο από αυτούς και μόλις το 7% μη ικανοποιημένο. Η ικανοποίηση από τις υποδομές είναι μικρότερη. Το 61% δηλώνει ικανοποιημένο από τις υποδομές του Ιδρύματος και το 17% όχι ικανοποιημένο, και αυτό δείχνει τον δρόμο που πρέπει να ακολουθήσει το Ίδρυμα ως προς την αύξηση των υποδομών του τα επόμενα χρόνια.

Απασχόληση: Η συντριπτική πλειοψηφία των αποφοίτων των μεταπτυχιακών προγραμμάτων (95%) εργάζεται, 88% εργάζεται με πλήρη απασχόληση, 2% με μερική απασχόληση, ενώ το 5% έχει δική του επιχείρηση. Μόλις το 2% δηλώνει πως δε βρίσκει εργασία, ποσοστό πολύ μικρό αν αναλογιστεί κανείς ότι σύμφωνα με τα στοιχεία της Ελληνικής Στατιστικής Αρχής, το 4ο τρίμηνο του 2022 η ανεργία σε κατόχους μεταπτυχιακών τίτλων ήταν στο 5.1%. Ένα ενδιαφέρον στατιστικό είναι ότι 6 μήνες μετά την αποφοίτηση από μεταπτυχιακό πρόγραμμα εργαζόταν το 87% των αποφοίτων, ενώ μετά από 24 μήνες εργαζόταν το 89% των αποφοίτων. Τα ποσοστά αυτά περιλαμβάνουν όσους εργαζόταν με πλήρη ή μερική απασχόληση ή είχαν δική τους επιχείρηση. Το συμπληρωματικό ποσοστό (13% ή 12% για τους 6 ή 24 μήνες αντίστοιχα) αφορά αυτούς που δεν εργάζονταν είτε γιατί δε βρήκαν δουλειά είτε γιατί δεν ενδιαφέρονταν να βρούνε γιατί, για παράδειγμα, συνέχιζαν τις σπουδές τους, έκαναν τη στρατιωτική τους θητεία ή είχαν άδεια εγκυμοσύνης κ.ά. Συμπληρωματικά, από όσους δεν εργάζονταν πριν την αποφοίτηση, 6 μήνες μετά από αυτήν, εργαζόταν σε συναφές αντικείμενο το 55%, σε μη συναφές αντικείμενο το 15%, ενώ δεν εργαζόταν αν και αναζητούσε εργασία το 13%. Τα αποτελέσματα είναι ενδεικτικά της ταχείας απορρόφησης των αποφοίτων των μεταπτυχιακών προγραμμάτων του Ιδρύματος.

Όσον αφορά στην ικανοποίησή τους από την τωρινή θέση εργασίας, προκύπτει ότι το 14% δηλώνει λίγη ή καθόλου ικανοποίηση ενώ το 50% δηλώνει τουλάχιστον πολύ ικανοποίηση. Το 94% των αποφοίτων εργάζεται στην Ελλάδα ενώ το 6% στο εξωτερικό.

Αποδοχές: Το 59% των αποφοίτων δήλωσαν αποδοχές πάνω από 1.200€ και μόλις το 13% κάτω από 900€. Σύμφωνα με τα πιο πρόσφατα στοιχεία από το σύστημα ΕΡΓΑΝΗ, ο καθαρός μέσος μισθός είναι 980€ στο τέλος του 2022. Για την αποτίμηση του αποτελέσματος αυτού θα πρέπει να γίνουν δύο παρατηρήσεις: Η πρώτη είναι ότι η έρευνα αναφέρεται σε αποφοίτους που βρίσκονται σε διαφορετικό στάδιο της επαγγελματικής τους πορείας, καθώς οι φοιτητές των προγραμμάτων μερικής φοίτησης είναι στην πλειοψηφία ήδη εργαζόμενοι κατά τη φοίτησή τους στο πρόγραμμα, ενώ αντίθετα οι φοιτητές των προγραμμάτων πλήρους φοίτησης βρίσκονται ως επί το πλείστον πριν την έναρξη της επαγγελματικής τους πορείας. Η δεύτερη είναι ότι πολύ συχνά οι αποδοχές που δηλώνονται αποτελούν υποεκτίμηση των πραγματικών αποδοχών.

Τα αποτελέσματα αυτά δείχνουν τόσο την υψηλή ποιότητα των μεταπτυχιακών προγραμμάτων του Ιδρύματος όσο και τη συνάφεια των αντικειμένων των προγραμμάτων με την αγορά εργασίας και κατ’ επέκταση την αναγνωρισιμότητά τους από αυτή. Παράλληλα όμως δείχνουν ταυτόχρονα και τον δρόμο που πρέπει να ακολουθήσει το Ίδρυμα στο μέλλον για να βελτιώσει ακόμη περισσότερο την ποιότητα της προσφερόμενης εκπαίδευσης: τακτική αναθεώρηση των προγραμμάτων σπουδών, συνεχή επαφή με την αγορά εργασίας, βελτίωση των υποδομών.