Ομάδα Κινηματογράφου: “Συζητάμε Βλέποντας Σινεμά” - Persepolis - Βασισμένη στη διεθνή best seller αυτοβιογραφία της Μarjane Satrapi

Βλέποντας Σινεμά διευρύνεται η οπτική μας ματιά και καταλαβαίνουμε καλύτερα ποιοι είμαστε. Ανοίγονται στον καθένα μας ερωτήματα που δεν χρειάζεται να απαντηθούν αμέσως, κινείται το συναίσθημα, η περιέργεια, η εφευρετικότητα, η ανάπτυξη της φαντασίας

Πιστεύοντας ότι μέσα από τη συλλογική εμπειρία του κινηματογραφικού ταξιδιού έχουμε την ευκαιρία να συναντηθούμε, να αισθανθούμε και να αλληλεπιδράσουμε συνοργανώνουμε ως ομάδα "Κοινωνικής Μέριμνας και Ψυχολογικής Υποστήριξης"  και ως "Ομάδα Κινηματογράφου"  του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθήνας 10 συναντήσεις, στις οποίες μπορεί να συμμετέχει κάθε φοιτητής/τρια του ΟΠΑ.

Η επιλογή των ταινιών βασίστηκε σε ψηφοφορία των φοιτητών.

Προηγείται η προβολή της προκαθορισμένης ταινίας στις 17.30 (ώρα προσέλευσης 17.15) και ακολουθεί συζήτηση ανάμεσά μας (έως τις 21.00)

Μέσα από τη συζήτηση, πλευρές του εαυτού μας μπορούν να συνδεθούν
να αποκτήσουν νόημα, να εκφραστούν

Απογεύματα Παρασκευής: 17.30-21.00 στην αίθουσα A44 (Aντωνιάδου) 4ος όροφος,
στο κεντρικό κτίριο του Πανεπιστημίου

‘’Πλευρές των σχέσεων με τον εαυτό μας και τους άλλους’’
Ματιές πάνω στον σύγχρονο κινηματογράφο

10η Προβολή

Κλείνοντας τον κύκλο των προβολών μας για την ακαδημαϊκή χρονιά σας προσκαλούμε αυτήν την Παρασκευή 24/05/2019 στις 17.30 (Αίθουσα Α44) στην προβολή της Ταινίας:​​​​​​​ Persepolis των  Μarjane Satrapi και Vincent Paronnaud (2007, animation, διάρκεια 95 λεπτά, Γαλλία-Η.Π.Α)​​​​​​​
Βασισμένη στο αυτοβιογραφικό graphic novel της Μarjane Satrapi που έγινε διεθνές best seller. Η ασυνήθιστη ιστορία της ενηλικίωσης της, γεμάτη ειλικρίνεια και ρεαλισμό. Από την Τεχεράνη της δεκαετίας του ΄70 στη δύσκολη μετάβαση και την κρίση ταυτότητας που είχε διαμένοντας στη Βιέννη και το Παρίσι. Μια πρωτοποριακή ταινία με συναίσθημα, χιούμορ, αυτοσαρκασμό,​​​​​​​ πολιτική οξυδέρκεια και ιστορική μνήμη.​​​​​​​ Αποπνέει αέρα ελευθερίας, αξιοπρέπειας και γυναικείας χειραφέτησης Τιμήθηκε με το Βραβείο Κριτικής Επιτροπής στο Φεστιβάλ των Καννών και δύο Βραβεία Σεζάρ καλύτερης Ταινίας και καλύτερου Σεναρίου.

Θα συναντηθούμε κατευθείαν στην προβολή της κάθε ταινίας.
Για περισσότερες πληροφορίες άφησε μήνυμα είτε μέσω
mail στο syndesi@aueb.gr
είτε τηλεφωνικά  στο 210 8203 462  και θα επικοινωνήσουμε άμεσα μαζί σας.
Εκ μέρους των ομάδων μας
Μαριάννα  Τσιτσοπούλου  Ανδρόνικος Κουτρουμπέλης