Ομάδα Κινηματογράφου: “Συζητάμε Βλέποντας Σινεμά” - Οδηγός Αισιοδοξίας

Βλέποντας Σινεμά διευρύνεται η οπτική μας ματιά και καταλαβαίνουμε καλύτερα ποιοι είμαστε. Ανοίγονται στον καθένα μας ερωτήματα που δεν χρειάζεται να απαντηθούν αμέσως, κινείται το συναίσθημα, η περιέργεια, η εφευρετικότητα, η ανάπτυξη της φαντασίας

Πιστεύοντας ότι μέσα από τη συλλογική εμπειρία του κινηματογραφικού ταξιδιού έχουμε την ευκαιρία να συναντηθούμε, να αισθανθούμε και να αλληλεπιδράσουμε συνοργανώνουμε ως ομάδα "Κοινωνικής Μέριμνας και Ψυχολογικής Υποστήριξης"  και ως "Ομάδα Κινηματογράφου"  του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθήνας 10 συναντήσεις, στις οποίες μπορεί να συμμετέχει κάθε φοιτητής/τρια του ΟΠΑ.

Η επιλογή των ταινιών βασίστηκε σε ψηφοφορία των φοιτητών.

Προηγείται η προβολή της προκαθορισμένης ταινίας στις 17.30 (ώρα προσέλευσης 17.15) και ακολουθεί συζήτηση ανάμεσά μας (έως τις 21.00)

Μέσα από τη συζήτηση, πλευρές του εαυτού μας μπορούν να συνδεθούν
να αποκτήσουν νόημα, να εκφραστούν

Απογεύματα Παρασκευής: 17.30-21.00 στην αίθουσα A44 (Aντωνιάδου) 4ος όροφος,
στο κεντρικό κτίριο του Πανεπιστημίου

‘’Πλευρές των σχέσεων με τον εαυτό μας και τους άλλους’’
Ματιές πάνω στον σύγχρονο κινηματογράφο

4η Προβολή

29/03/2019 στις 17.30  Oδηγός Aισιοδοξίας του David Russell (2012, 122 λεπτά, Η.Π.Α). Υποψήφια για 8  Όσκαρ. ΄Οσκαρ Α γυναικείου ρόλου για την Jennifer Lawrence.
Μέσα από τα έντονα βιώματά τους  δύο νέοι άνθρωποι συναντώνται και συνδέονται προσπαθώντας να υπερνικήσουν θαρραλέα  τα άγχη, τους φόβους, τη σύγχυση και τα προσωπικά τους αδιέξοδα.

Οι ταινίες που προβάλλονται εντός του εαρινού εξαμήνου, το πρόγραμμα των οποίων θα ανακοινωθεί τις επόμενες ημέρες στο www.aueb.gr/syndesi  είναι οι ακόλουθες:

O Aστακός  (2015) των Γ. Λάνθιμου – Ευθ. Φιλίππου
A silent voice (2016) της Naoko Yamada
Coffee and cigarettes (2003) του Jim Jarmusch
Blue Velvet (1986) του David lynch
Persepolis (2007) της Marjane Satrapi
Frantz (2016) του Francois Ozon

Θα συναντηθούμε κατευθείαν στην προβολή της κάθε ταινίας.
Για περισσότερες πληροφορίες άφησε μήνυμα είτε μέσω
mail στο syndesi@aueb.gr
είτε τηλεφωνικά  στο 210 8203 462  και θα επικοινωνήσουμε άμεσα μαζί σας.
Εκ μέρους των ομάδων μας
Μαριάννα  Τσιτσοπούλου  Ανδρόνικος Κουτρουμπέλης