Ομάδα Κινηματογράφου: “Συζητάμε Βλέποντας Σινεμά” - o Αστακός

Βλέποντας Σινεμά διευρύνεται η οπτική μας ματιά και καταλαβαίνουμε καλύτερα ποιοι είμαστε. Ανοίγονται στον καθένα μας ερωτήματα που δεν χρειάζεται να απαντηθούν αμέσως, κινείται το συναίσθημα, η περιέργεια, η εφευρετικότητα, η ανάπτυξη της φαντασίας

Πιστεύοντας ότι μέσα από τη συλλογική εμπειρία του κινηματογραφικού ταξιδιού έχουμε την ευκαιρία να συναντηθούμε, να αισθανθούμε και να αλληλεπιδράσουμε συνοργανώνουμε ως ομάδα "Κοινωνικής Μέριμνας και Ψυχολογικής Υποστήριξης"  και ως "Ομάδα Κινηματογράφου"  του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθήνας 10 συναντήσεις, στις οποίες μπορεί να συμμετέχει κάθε φοιτητής/τρια του ΟΠΑ.

Η επιλογή των ταινιών βασίστηκε σε ψηφοφορία των φοιτητών.

Προηγείται η προβολή της προκαθορισμένης ταινίας στις 17.30 (ώρα προσέλευσης 17.15) και ακολουθεί συζήτηση ανάμεσά μας (έως τις 21.00)

Μέσα από τη συζήτηση, πλευρές του εαυτού μας μπορούν να συνδεθούν
να αποκτήσουν νόημα, να εκφραστούν

Απογεύματα Παρασκευής: 17.30-21.00 στην αίθουσα A44 (Aντωνιάδου) 4ος όροφος,
στο κεντρικό κτίριο του Πανεπιστημίου

‘’Πλευρές των σχέσεων με τον εαυτό μας και τους άλλους’’
Ματιές πάνω στον σύγχρονο κινηματογράφο

7η Προβολή

19/04/2019 στις 17.30 στην αίθουσα Α44 "Τhe Lobster" (ο Αστακός) του Γιώργου Λάνθιμου σε σενάριο του Ευθύμη Φιλίππου και δικό του (2015, διάρκεια 118 λεπτά, Ελλάδα-Μ. Βρετανία)
Ρομαντισμός, συνεχείς ανατροπές, χιούμορ και απροσδόκητα στοιχεία στην πορεία απελευθέρωσης, ερωτικής ενηλικίωσης, και αναζήτησης του αληθινού εαυτού εντός του κοινωνικού ιστού.
Υποψήφια για Όσκαρ Σεναρίου. Ειδικό Βραβείο της Επιτροπής στο Φεστιβάλ Καννών. Βραβείο Σεναρίου από την Ένωση Κριτικών του Los Angeles

Οι ταινίες που θα προβληθούν στη συνέχεια του εαρινού εξαμήνου είναι οι ακόλουθες:

Blue Velvet (1986) του David lynch στις 10/05/2019
Το Δείπνο της Babette (1987) του Gabriel Axel στις 17/05/2019
Στη συζήτηση που θα ακολουθήσει την προβολή της ταινίας θα συμμετέχει ένας από τους σημαντικότερους νεοέλληνες ζωγράφους, ο κος. Γιώργος Ρόρρης
Persepolis (2007) της Marjane Satrapi στις 24/05/2019

Θα συναντηθούμε κατευθείαν στην προβολή της κάθε ταινίας.
Για περισσότερες πληροφορίες άφησε μήνυμα είτε μέσω
mail στο syndesi@aueb.gr
είτε τηλεφωνικά  στο 210 8203 462  και θα επικοινωνήσουμε άμεσα μαζί σας.
Εκ μέρους των ομάδων μας
Μαριάννα  Τσιτσοπούλου  Ανδρόνικος Κουτρουμπέλης