2ο ΟΠΑ Run - Ένας αγώνας δρόμου για όλους από το ΟΠΑ / Κυριακή 7 Απριλίου 2019, Πεδίον του Άρεως

Την Κυριακή 7 Απριλίου 2019 το Πανεπιστήμιό μας και η Περιφέρεια Αττικής συνδιοργανώνουν στο ιστορικό πάρκο του Πεδίου του Άρεως το 2ο ΟΠΑ Run, που περιλαμβάνει αγώνα δρόμου 5 χιλιομέτρων και περίπατο 2 χιλιομέτρων.

Η διοργάνωση αυτή αποτελεί συνέχεια της προσπάθειας που ξεκίνησε τον Μάιο του 2018 με την πραγματοποίηση του 1ου ΟΠΑ Run με στόχο να ξαναζωντανέψει το ιστορικό πάρκο και να καταστεί ένας ασφαλής και φιλικός χώρος. Η εκδήλωση έτυχε πολύ θετικής αποδοχής, καθώς συμμετείχαν περίπου 1200 φοιτητές, μέλη του διδακτικού-ερευνητικού και διοικητικού προσωπικού του Πανεπιστημίου μας, κάτοικοι και επαγγελματίες της περιοχής, λάτρεις της φύσης, της πόλης και του αθλητισμού, οικογένειες αλλά και μαθητές.

Το ΟΠΑ Run εντάσσεται στη στρατηγική κοινωνικής προσφοράς του ΟΠΑ ως δράση του Προγράμματος Εθελοντισμού «AUEB Volunteers» και αποτελεί τη μαζικότερη κοινωνική δράση του Πανεπιστημίου των τελευταίων ετών. Η ιδέα του ΟΠΑ Run «ανήκει» σε φοιτητές του Ιδρύματος, οι οποίοι αποτελούν την κύρια οργανωτική ομάδα.