Εγκαταστάσεις & Πρόσβαση

Το κεντρικό κτηριακό συγκρότημα του Πανεπιστημίου βρίσκεται στην οδό Πατησίων 76. Οι τέσσερις κύριες είσοδοι στο κεντρικό κτήριο είναι από τις οδούς Πατησίων, Δεριγνύ, Αντωνιάδου και Μαυροματαίων.

Επιπλέον κτήρια που εξυπηρετούν τις ανάγκες του Πανεπιστημίου (κυρίως ως γραφεία καθηγητών) βρίσκονται στις οδούς Κοδριγκτώνος 12, Δεριγνύ 12, Πατησίων 80 και Ύδρας 28.

Εκτός από τις αίθουσες διδασκαλίας, εργαστηρίων και σεμιναρίων, το Κέντρο Η/Υ, την υπερσύγχρονη Aίθουσα Εικονικής Διδασκαλίας και το Ηλεκτρονικό Κέντρο Τηλεκπαίδευσης, το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών διαθέτει μια από τις ωραιότερες αίθουσες Τελετών, καθώς και χώρους αναψυχής, όπως το φοιτητικό στέκι κ.ά. Μέσα στους χώρους του Πανεπιστημίου λειτουργούν, επίσης, εστιατόριο και κυλικείο, όπου προσφέρονται φαγητό, αναψυκτικά κ.λπ.

Επίσης, λειτουργεί το Κέντρο Μεταπτυχιακών Σπουδών και Έρευνας του ΟΠΑ σε νέο σύγχρονο κτίριο επί των οδών Ευελπίδων 47 και Λευκάδος.

Λόγω της θέσεώς του, το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών εξυπηρετείται άριστα από τα δρομολόγια του ηλεκτρικού σιδηρόδρομου, των λεωφορείων και των τρόλεϊ. Ο πιο κοντινός σταθμός του ηλεκτρικού σιδηρόδρομου είναι αυτός της Βικτώριας. Επίσης, πολύ κοντά βρίσκονται μεγάλα πάρκινγκ αυτοκινήτων.

Ακολουθούν τα δρομολόγια των λεωφορείων και των τρόλεϊ από τις οδούς Πατησίων και Μαυροματαίων.

Οδός Πατησίων (28ης Οκτωβρίου) - Στάση ΟΤΕ / ΟΤΕ ΠΕΔΙΟΥ ΑΡΕΩΣ

Λεωφορεία